Γραμματεία

Βρέθηκαν γυαλιά και κασετίνα στην αίθουσα Δ.

Φυλάσσονται στη Γραμματεία μέχρι να τα αναζητήσει όποιος τα έχασε.

Παρακαλούμε δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο που αφορά το Στεγαστικό επίδομα για το ακαδ. έτους 2017-2018.

Παρακαλούμε δείτε συνημμένη την Προκήρυξη Μεταπτυχιακών Υποτροφιών του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση για το ακαδημαϊκό έτος 2018- 2019.

Δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο που αφορά την εξεταστική του Σεπτεμβρίου 2017-2018.

“ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ – ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2017-2018”

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι η εξέταση των μαθημάτων του κ.  Γκωλέτση. Γ., Τμήματος Οικονομικού είναι ως εξής:

1)  «Ειδικά θέματα επιχειρηματικότητας» : 25  με 26/6/2018 (σε συνεννόηση με τον Διδάσκοντα για την ημέρα και την ώρα),

2). «Εισαγωγή στην Επιχειρηματικότητα» : 14/6/2018, 12:30 π.μ.

Επίσης, για την εξέταση των μαθημάτων του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης θα βγει σχετική ανακοίνωση έναρξης των εξετάσεων για το εαρινό εξάμηνο 2017-2018  από το Π.Τ.Δ.Ε. Να παρακολουθείτε τις Ανακοινώσεις.

Ενημερώνουμε τους ενδιαφερόμενους φοιτητές ότι στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης (http://gpa.uoi.gr) έχουν ανακοινωθεί τα αποτελέσματα κατάταξης και επιλογής των φοιτητών του Τμήματος, που θα πραγματοποιήσουν Πρακτική Άσκηση το Καλοκαίρι 2018 (ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΑ-ΕΣΠΑ-6-2018/12-03-2018).

Τα αποτελέσματα βρίσκονται στην ενότητα «Πρακτική Άσκηση Φοιτητών Π.Ι.>Φοιτητές>Αποτελέσματα» (Link: https://goo.gl/TCc5bX).

Για οποιαδήποτε πληροφορία, οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης (Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ).

Παρασκευή, 11 Μαΐου 2018 12:14

Πρόγραμμα Εξετάσεων Ιουνίου 2018

Δείτε την ανακοίνωση που αφορά την εξεταστική του Ιουνίου 2018.

At RECETOX (Research Centre for Toxic Compounds in the Environment ) we are looking for highly motivated international PhD students to join our team.

What we offer to our students:

·         4-year Ph.D. programme with financial support for 4 years

·         Interdisciplinary scientific topics

·         Supervision by experienced mentors and excellent scientists and tailored study plan

·         Excellent and state-of-the-art research infrastructure

·         International mobility and internships

·         International and friendly environment

·         Courses developing the transferable skills

Happy to discuss further.

Κind regards,

Aikaterini (Katerina) Kademoglou

Biologist, PhD

Masaryk University - Research Centre for Toxic Compounds in the Environment (RECETOX)

Kamenice 753/5, Pavillion A29, 625 00 Brno Czech Republic

cell: +420 773 031 918 (CZ), +447946644483 (UK), +306979228013 (GR)

Follow me at: LinkedIn  ResearchGate ORCiD

Δευτέρα, 02 Απριλίου 2018 10:05

1st EURASIA BIOCHEMICAL APPROACHES & TECHNOLOGIES (EBAT) CONGRESS

Dear Scientists and Delegates from Public or Private Sector,

You are cordially invited to join us at the 1st EURASIA BIOCHEMICAL APPROACHES & TECHNOLOGIES (EBAT) CONGRESS which will be held from October 27th to 30th, 2018 at the Side Star Elegance Hotel, Side/Antalya.

The congress will focus on the topics containing biochemical approaches related with biochemistry and its many disciplines such as protein purification and technologies, industrial enzyme applications, molecular biochemistry, bioengineering, bionanotechnology, bioinformatics, biophysiscs, bioanalytics, biosorption, biochemistry of natural products, biomaterials and biological activity assignment.

Countless rich applications of industrial technologies can be already seen in the world, which are designed by taking biochemical approaches into consideration in many industrial fields such as food, drug, agriculture, dye, textile, cleaning and cosmetics. Therefore, the aim in this congress is to discuss the recent advances in approaches and applications about the topics based on biochemistry as well as the topics listed above including standard, well established methods and applications. In this context, the goal is to develop a natural, scientific environment for the discussion of biochemical approaches revealed in universities and other R&D departments and technologies that the industry wants to design based on these approaches. There will be various oral and poster presentations to facilitate the distribution of ideas, experiences and commercial expectations about the topics shared.

Besides a satisfying scientific program, we would also like to present you with an opportunity to experience the historical atmosphere of the Side antique city while you are attending the congress.

Once again thank you for your contributions and interest to our congress and we are looking forward to welcoming you in Side/Antalya from October 27th to 30th, 2018.

For further information about the congress, please visit our web page http://www.ebat2018.org.

Sincerely,

On Behalf of the Organizing Committee