Αλέξανδρο Δευτεραίο

Αγαπητοί φοιτητές, η νέα ακαδημαϊκή χρονιά ξεκινάει με σημαντικές προκλήσεις. Κάνουμε ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να πραγματοποιηθεί φυσιολογικά η δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία. Για να συμβεί αυτό χρειάζεται η προσπάθεια όλων μας, φοιτητών και διδασκόντων. Η βασικότερη προϋπόθεση για τη φυσιολογική λειτουργία του Τμήματος είναι ο καθολικός εμβολιασμός.

Πέρα από το αυτονόητο της ηθικής / κοινωνικής υποχρέωσής μας να είμαστε εμβολιασμένοι και της σημασίας του εμβολιασμού για την προσωπική και δημόσια υγεία, η εκπαιδευτική λειτουργία δεν θα μπορέσει να επανέλθει πλήρως αν δεν έχουμε όλοι οχυρωθεί μέσω του εμβολιασμού.

Επομένως, για την προστασία σας, την προστασία των οικείων σας, της οικογένειας, των συμφοιτητών και των καθηγητών σας, αλλά και για να αποφύγουμε την ταλαιπωρία των διαρκών rapid τεστ, των ολοήμερων ελέγχων πιστοποιητικών και της διακοπής λειτουργίας του Τμήματος λόγω κρουσμάτων, σας παρακαλούμε θερμά, όσοι δεν το έχετε ήδη κάνει, να εμβολιαστείτε όσο γίνεται πιο σύντομα.

Το Τμήμα Βιολογίας ΕΚΠΑ σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Χημικής Βιολογίας του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών (Ε.Ι.Ε.) ξεκινούν από το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 το ΔΠΜΣ ‘’ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ’’.

Το παρόν ΔΠΜΣ εξασφαλίζει υψηλού επιπέδου κατάρτιση Βιοεπιστημόνων με βαθιά και σφαιρική γνώση όλων των τομέων της Βιοτεχνολογίας, όπως αγροτικό, βιομηχανικό, περιβαλλοντικό και ιατροφαρμακευτικό. Οι φοιτητές μετά το τέλος της θεωρητικής και πρακτικής τους εξάσκησης καθώς και μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της διπλωματικής εργασίας, θεωρούνται, ότι έχουν επάρκεια για την επαγγελματική τους αποκατάσταση, καθώς έχουν εκπαιδευτεί σε σχετικές τεχνολογίες αιχμής μέσα από τις εργαστηριακές τους ασκήσεις και την εκπόνηση της διπλωματικής τους εργασίας. Μέσω του προγράμματος σπουδών οι πτυχιούχοι έχουν τη δυνατότητα να στελεχώσουν: Βιομηχανίες και Εταιρείες τροφίμων, Βιομηχανίες και Εταιρείες φαρμάκων και καλλυντικών, Βιομηχανίες και Εργαστήρια παραγωγής διαγνωστικών και βιοιατρικών υλικών, Βιομηχανίες και Εταιρείες βιοκαυσίμων και ανανεώσιμων πηγών, Εταιρίες μελετών, Τμήματα έρευνας και ανάπτυξης σε βιοτεχνολογικές εταιρείες, Βιοϊατρικά διαγνωστικά κέντρα, Ερευνητικά Ινστιτούτα και Εργαστήρια του Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα, Εργαστήρια επαγγελματικής εκπαίδευσης, Εταιρείες βελτίωσης φυτών, Παραγωγικές μονάδες καλλιέργειας και μικροπολλαπλασιασμού φυτικού υλικού και με αυτό τον τρόπο να καταστούν ανατγωνιστικοί στην αγορά εργασίας. Επιπλέον, υπάρχει η δυνατότητα συνέχισης των σπουδών για την απόκτηση διδακτορικού διπλώματος σε διάφορους τομείς των Bιοεπιστημών.

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στον ιστότοπο: https://sites.google.com/view/biotechnology-msc

Στο πλαίσιο εγκεκριμένων ερευνητικών προγραμμάτων, η ομάδα Αναλυτικής/Βιοαναλυτικής Χημείας & Νανοτεχνολογίας στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών (Ρίο, Πάτρα), η οποία δραστηριοποιείται στην ανάπτυξη καινοτόμων αναλυτικών μεθόδων και αισθητήρων για βιομόρια, ενδιαφέρεται να συνεργασθεί άμεσα με κατόχους PhD ή MSc για την ανάπτυξη μοριακών ‘rapid tests’ (DNA/RNA) με εφαρμογές στους τομείς της Υγείας και των Τροφίμων. Τα προγράμματα παρέχουν και δυνατότητα εκπόνησης διδακτορικής διατριβής.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους, το συντομότερο δυνατό, αποστέλλοντας αναλυτικό βιογραφικό στη διεύθυνση:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (Καθηγ. Θεόδωρος Χριστόπουλος)

Ανακοινώνεται η κατάταξη των φοιτητών για συμμετοχή στις δράσεις κινητικότητας του προγράμματος Erasmus+ ( με σκοπό τις σπουδές ή την πρακτική άσκηση) για το ακαδ. έτος 2021-2022 ως κάτωθι*:

Κατάταξη

6,767

21.

6,633

* Τα τελικά αποτελέσματα απονομής της δράσης θα ανακοινωθούν σε μεταγενέστερο χρόνο σύμφωνα με τον προϋπολογισμό και μετά την υπογραφή σύμβασης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με τον φορέα χρηματοδότησης

Η Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής (ΕΒΕ) δεν είναι η Βάση Εισαγωγής του Τμήματος ΒΕΤ για το έτος 2021 και δεν αντικατοπτρίζει ούτε ποιοτικές διαφορές μεταξύ των Τμημάτων, ούτε διαφορές στην απήχηση αυτών. Η Βάση Εισαγωγής του ΒΕΤ δεν έχει προκύψει ακόμα και προβλέπεται να κινηθεί ανοδικά σε σχέση με πέρυσι.

Το Τμήμα ΒΕΤ είχε αιτηθεί η ΕΒΕ του Τμήματος να οριστεί με συντελεστή 1,20 επί του μέσου όρου βαθμολογίας των υποψηφίων για το 3ο επιστημονικό πεδίο. Δυστυχώς, οι αποφάσεις της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (ΠΙ) είχαν ως αποτέλεσμα η ΕΒΕ για το σύνολο των Τμημάτων της Σχολής Υγείας του ΠΙ να οριστεί με συντελεστή 0,80 επί του μέσου όρου βαθμολογίας.
Θα πρέπει να τονιστεί όμως πως η ΕΒΕ, ανεξάρτητα από τον συντελεστή (0,8 ή 1,2), ΔΕΝ επηρεάζει τη βάση εισαγωγής σε Τμήματα με υψηλές βάσεις όπως το ΒΕΤ. Η βάση εισαγωγής στο ΒΕΤ θα είναι πολύ υψηλότερη από την ΕΒΕ.