Αλέξανδρο Δευτεραίο

Σας ενημερώνουμε ότι στο μενού "Σπουδές" - "Διπλωματική Εργασία" – "Ολοκληρωμένες Διπλωματικές Εργασίες" του ιστοτόπου του τμήματος μας, έχει αναρτηθεί λίστα με μεγάλο αριθμό διπλωματικών εργασιών που έχουν πραγματοποιηθεί από φοιτητές του Τμήματος τα τελευταία έτη.

Η λίστα παρέχει πληροφορίες για τα θέματα, τους επιστημονικούς υπεύθυνους και τους φορείς στους οποίους πραγματοποιήθηκαν οι διπλωματικές εργασίες.

Οι πληροφορίες αυτές μπορεί να φανούν χρήσιμες σε φοιτητές που αναζητούν επιστημονικούς υπεύθυνους και φορείς για την πραγματοποίηση της διπλωματικής τους.

Η Οργανωτική Επιτροπή του 41ου Επιστημονικού Συνεδρίου της Ελληνικής Εταιρείας Βιολογικών Επιστημών (ΕΕΒΕ) καλεί τα μέλη της και όλους όσοι ασχολούνται ερευνητικά με οποιονδήποτε κλάδο της Βιολογίας, ιδιαίτερα τους νέους ερευνητές, να συμμετάσχουν στο ετήσιο συνέδριο της εταιρείας το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Κατερίνη από τις 9 έως τις 11 Μαΐου 2019.

Περισσότερες πληροφορίες:

Σας ενημερώνουμε ότι το 41 ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας Βιολογικών Επιστημών (Ε.Ε.Β.Ε.) θα διεξαχθεί εφέτος στο Συνεδριακό Κέντρο Εκάβη, στην πόλη της Κατερίνης, στις 9-11 Μαΐου 2019. Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής περιλήψεων είναι 25 Μαρτίου 2019. Η συμμετοχή σας θα συντελέσει ουσιαστικά στη συνέχιση ενός θεσμού που μετρά ήδη 41 χρόνια και αποτελεί σημείο συνάντησης και επαφής ελλήνων και ξένων επιστημόνων όλων των κλάδων της Βιολογίας.

Με εκτίμηση,

Ο Πρόεδρος της Ε.Ε.Β.Ε.
Βασίλειος Μιχαηλίδης, Καθηγητής

Βρείτε στα συνημμένα το με αρ. πρωτ. 3544/19.09.2018 έγγραφο του Διευθυντή του ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ., Δρ. Νεκτάριου Νασίκα, με θέμα "Μοριοδότηση αιτήσεων υποτροφιών υποψήφιων διδακτόρων του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών, Π.Ι.".

Σας παρακαλούμε να συμπληρώσετε με προσοχή τα στοιχεία της φόρμας που θα βρείτε στο σύνδεσμο που ακολουθεί. Η καταγραφή των στοιχείων αφορά τους φοιτητές που έχουν φτάσει στο στάδιο παρουσίασης της Διπλωματικής τους Εργασίας.

Η καταγραφή, αυτή, γίνεται για στατιστικούς λόγους, για ενημέρωση των μελών ΔΕΠ καθώς και για την διευκόλυνση της γραμματείας στην έκδοση του πτυχίου σας.

Καταγραφή των υπο παρουσίαση Διπλωματικών Εργασιών

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΩΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ
των προθεσμιών για την υποβολή εργασιών για τα βραβεία του Ιδρύματος Ανάπτυξης του ΜΕ.Κ.Δ.Ε. του Ε.Μ.Π.

(συνημμένο αρχείο)

Τρίτη, 30 Ιουνίου 2015 10:01

Νέο κτίριο ΒΕΤ

pinakida

BET New building 2

Το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 ολοκληρώθηκε και παράδοθηκε το νέο κτήριο του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών. Το κτίριο είναι συνολικής επιφάνειας 3.500 τμ και βρίσκεται απέναντι από το κτίριο της Διοίκησης (Μεταβατικό). Περιλαμβάνει 8 χώρους φοιτητικών εργαστηρίων και 4 αίθουσες διδασκαλίας, καθώς και 2 αίθουσες βαρέων οργάνων. Σημειώνεται δε πως ο πάγιος και επιστημονικός εξοπλισμός του κτιρίου φτάνει το ποσό των 2.350.000€.

BET NEW Building interior 1 BET New building  interior 2

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ
ΤΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ

Με απόφαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στις 18/03/2010, και σύμφωνα με τον στρατηγικό σχεδιασμό του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, προτάθηκε στην Περιφέρεια Ηπείρου η κατά προτεραιότητα χρηματοδότηση της 4ης εφαρμογής του Πολυδύναμου Κτηρίου του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών. Τον Δεκέμβριο του ιδίου έτους, η Περιφέρεια Ηπείρου ενέκρινε την απόφαση χρηματοδότησης στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ.

Στις 14 Δεκεμβρίου 2012, πραγματοποιήθηκε η θεμελίωση του κτηρίου, ενώ στις 3 Δεκεμβρίου 2016 μετά την ολοκλήρωση των οικοδομικών εργασιών, επετεύχθη η προσωρινή παραλαβή του κτηρίου. Τον Ιούλιο του 2016 εγκαταστάθηκε ο πάγιος εξοπλισμός στο κτήριο και τον Οκτώβριο του ίδιου έτους, ξεκίνησαν τα μαθήματα και τα εργαστήρια του Τμήματος.

Η συνολική έκταση του Κτηρίου ανέρχεται σε 3.750 τ.μ. και περιλαμβάνει:
Οκτώ εργαστήρια:

• Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας
  • Βιολογίας και Μικροβιολογίας
  • Βοτανικής και Υδροβιολογίας
  • Οικολογίας και Εξελικτικής Βιολογίας
  • Ανοσολογίας και Αναπτυξιακής Βιολογίας
  • Ζωολογίας και Φυσιολογίας Ζώων
  • Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής
  • Οργανικής Χημείας και Φυσικοχημείας

Δύο αίθουσες διδασκαλίας 100 θέσεων
Δύο αίθουσες διδασκαλίας 50 θέσεων
Αίθουσα Οργάνων
Οκτώ γραφεία Καθηγητών και
Σκοτεινό θάλαμο

Το εν λόγω ερωτηματολόγιο συμπληρώνεται μετά το πρώτο τρίμηνο από την έναρξη της Διπλωματικής Εργασίας, από τον ασκούμενο φοιτητή, όταν εκπονεί τη διπλωματική του εργασία εκτός Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και ο Επιβλέπων του δεν είναι μέλος του τμήματος ούτε και μέλος ΔΕΠ άλλου τμήματος του ΠΙ.
Παρακαλούμε απαντήστε στις ερωτήσεις, σημειώστε τα σχόλια σας σχετικά με την Διπλωματική Εργασία και υποβάλλετε το ερωτηματολόγιο.

Βρείτε το ερωτηματολόγιο στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ερωτηματολόγιο περιοδικής αξιολόγησης διπλωματικής εργασίας