Πέμπτη, 19 Ιουλίου 2018 11:34

Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην «Πληροφορική Επιστημών Ζωής»

Προστέθηκε από τον

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΖΩΗΣ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Τα Τμήματα Ιατρικής, Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Πληροφορικής, Φαρμακευτικής και Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών ανακοινώνουν ότι κατά το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 θα λειτουργήσουν το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην «Πληροφορική Επιστημών Ζωής» (ΦΕΚ 1632/10.05.2018 τ.Β’) , σύμφωνα με τις διατάξεις τoυ νόμου 4485/2017.

Το ΔΠΜΣ «Πληροφορική Επιστημών Ζωής» έχει διάρκεια 3 διδακτικά εξάμηνα (90 ECTS) συμπεριλαμβανομένης διπλωματικής εργασίας, λειτουργεί χωρίς δίδακτρα και οδηγεί στην απονομή Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στις ακόλουθες ειδικεύσεις:

Α. Βιοπληροφορική

Β. Ιατρική Πληροφορική

Στο ΔΠΜΣ ΠΕΖ γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων Βιο-Επιστημών (Ιατρική, Βιολογία, Φαρμακευτική, Χημεία, Νοσηλευτική), Τμημάτων σχετικών με την Πληροφορική (Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Φυσικής, Μαθηματικών) καθώς και συναφών Τμημάτων Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων. Αίτηση μπορούν να υποβάλουν και τελειόφοιτοι των παραπάνω Τμημάτων, με την προϋπόθεση ότι θα έχουν προσκομίσει βεβαίωση περάτωσης σπουδών κατά το χρόνο κρίσης τους από τη Συντονιστική Επιτροπή του Προγράμματος.

Η προκήρυξη του Δ.Π.Μ.Σ. ΠΕΖ αναμένεται σύντομα

Η συνέντευξη ενώπιον της Επιτροπής Αξιολόγησης προβλέπεται να πραγματοποιηθεί στις 24.09.18 και 25.09.18.

Προγραμματιζόμενη έναρξη μαθημάτων: Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2018.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να ελέγχουν την ιστοσελίδα του προγράμματος (pez.upatras.gr) για την προκήρυξη, όπου θα αναγράφονται αναλυτικά τα απαραίτητα δικαιολογητικά και τα κριτήρια επιλογής.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

Α. Πανεπιστήμιο Πατρών, Γραμματεία Τμήματος Ιατρικής

Ισόγειο κτιρίου Προκλινικών Λειτουργιών

26500 Ρίο Αχαΐας

Τηλ.: 2610-969114 Fax: 2610 996103, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (κ. Ράπτη Βάλλη)

Β. Στην ιστοσελίδα του προγράμματος: www.pez.upatras.gr

Γ. Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Ιατρικής: www.med.upatras.gr

Δ. Διεύθυντρια Σπουδών του Προγράμματος Καθ. Ζ. Λυγερού, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.